Seydişehir'e bağlı Bostandere Beldesi'nin yukarı kısmında 1969 yılında su deposu yapımı sırasında tespit edilen, ardından 2 yıl yapılan kazı çalışmaları ile de küçük bir kısmı gün yüzüne çıkarılan Vasada Antik Tiyatrosu'nda kazı çalışmaları, tekrar başladı. 

Roma Dönemi'ne ait ve yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli tiyatronun kazı çalışmaları Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Antik Tiyatronun genel temizliği yapıldıktan sonra oturma sıraları, orkestra ve sahne kısmının ortaya çıkarılmıştır.

Roma dönemine ait ve yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli tiyatronun kazı çalışmaları Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeologu Kazım Merter başkanlığında 8 kişilik bir ekip tarafından yürütülüyor.
Bostandere Belediye Başkanı Turan Koyuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik tiyatronun 1969 yılında su deposu yapılacağı sırada fark edildiğini belirtti.''O süreden sonra hiç ilgilenilmemiş. Yıllardır bu tiyatronun, kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılması için görüşmeler yapıp gayret sarf ettik ama bir sonuca ulaşamadık. Bu yıl kazı yapılması için ödenek ayrıldı. Bundan sonra çalışmalar ara verilmeden devam edecek. Vasada antik kenti kazısı bittiği zaman Antalya-Konya karayoluna 3 kilometre olması nedeniyle Antalya'dan Kapadokya'ya geçen turistlerin uğrak yeri olacak.''
Kaynaklar: